Header Ads

Adım Adım Sabun Yapımı

Sabun nasıl yapılır, hiç merak ettiniz mi? Peki size sabun yapımı hakkında çeşitli bilgiler versem beni dinler misiniz? Siz sorduğum her iki soruyada cevabınız evetse o zaman okumaya devam edin. Merak etmeyin bu bölümden sonra işler biraz daha eğlenceli hale gelecek. Çünkü yazının başında birden cıvımak istemedim. Kötü esprilerimi devreye sokarak yazının başında konudan kopmanıza gönlüm razı olmadı. Ancak ilerleyen bölümlerde birkaç esprime maruz kalabilirsiniz. Bunun için garanti veremem, çünkü şuan bile konunun nerelere gideceğini tahmin bile edemiyorum. Size sabun dedim ama bir bakarsınız makarna tarifi anlatırım. Şaka şaka, sabun yapımını anlatacağım. O kadarda kontrolsüz değilim. Bakın başladık bile...


İyi bir sabun yapmak için öncelikle bazı malzemelere ihtiyacımız var. İşinizi kolaylaştırsın diye size bu malzemeleri bir liste halinde sunuyorum...
  • Hindistan cevizi yağı - 20 g.
  • Zeytin yağı - 20 g.
  • Pirinç kepeği yağı - 5 g.
  • Avokado yağı - 5 g.
  • Hintyağı - 4 g.
  • Shea yağı - 5 g.
  • Tatlı bağdem yağı 5 g.
  • Keçi sütü - 18 g.
  • Lye - 9 g.
Tüm bu malzemeleri ben nereden bulayım, sen bizim evi market zannettin heralde diyebilirsiniz. Ama burada benim bir suçum yok, yapacağımız sabun bu şekilde oluyor. Bu şekilde olmasa zaten, bu şekilde olmazdı. Bu şekilde olduğu için bu şekilde oluyor. Bilmem bir şey anladınız mı? :) Neyse biz hiç ara vermeden devam edelim...


Plastik poşetlerle dolaba koyduğum keçi sütünü çıkarıyorum. Bildiğin buz tutmuş torbalar. Bu yüzden eritmek için küçük ve ince parçalar halinde doğruyorum. Acaba sabun yapmaktan vazgeçip, dondurma mı yapsam. Keçi sütündende iyi dondurma olur ha. Ama size sabun yapacağız dedim, bu yüzden sabun yapmak için devam ediyoruz.

Kestiğim keçi sütü parçalarını eritmek için bir miktar lye döküyorum. Şimdi bu lye'de nedir diyebilirsiniz, mantıklı olarak sormanızda gerekir. Kısaca açıklayayım lye beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Bu maddeyi kullanmamızın sebebide sabunun nemlenmesini engellemek. Yoksa sabun kurumaz ve kendi kendine köpürür.


Parça parça kestiğim keçi sütünü macun kıvamını yakalayıncaya kadar erittikten sonra bir tencerenin içine aldım. Bu tencerenin içine hindistan cevizi yağı ve shea yağını boca edip, keçi sütünden yapılma macunumu iyice harmanladım. Daha sonra diğer yağlarıda karıştırmak için boş bir tencerenin içine boşalttım. Ardından hindistan cevizi yağı ve shea yağını boca ettiğim keçi sütü karışımımı bu yağların bulunduğu tencereye döktüm.


Arkasından yağların ve keçi sütünü mikser yardımı ile iyice karıştırdım. Taa ki tamam bu karışım kıvamını buldu diyene kadar. Bunu siz şu şekilde anlayabilirsiniz, fotoğrafa bakarak. Şaka şaka, 5 dakika kadar karıştırmanız yeterli olur kıvamını bulması için ondan sonra hazırladığımız malzemeyi kalıplara dökeceğiz. Bunun için çok güzel iki tane kalıbım var benim. Siz de birazdan bu kalıplarımı göreceksiniz.


Bu kalıpları para vererek temin ettim. Yani satın aldım. İkiside silikondan yapılma. Bu tarz işlerde çok faydaları oluyor. Mesela sağdaki yuvarlak kalıp ortadan sökülüp geri takılabiliyor. Birazdan döktüğümüz sabun harcı kuruyunca siz de göreceksiniz nasıl bir işçilik çıkardığına. Kuruması bu arada yaklaşık 40, 45 dakika alabiliyor. Tabii bu birazda odanın sıcaklığıylada ilgili bir mesele. Kuruduktan sonra işte bu hale geliyor.


İşte sabunların son hali bu. Bu arada keçi sütü filan ne alaka diyebilirsiniz, normal bir durumdur. Çünkü yazının başında belirmeyi unuttum, bu yaptığımız meşhur keçi sütü sabunudur. Süt yerine başka bir malzeme kullanırsanız o zaman sabun daha farklı olacaktır. Yani sizin anlayacağınız bu sabunu neli isterseniz yapabilirsiniz. Ayrıca renk vermek içinde çeşitli boya maddeleri bulunuyor. Onları kullanabilirsiniz.
Blogger tarafından desteklenmektedir.