Header Ads

Adım Adım Kağıt Katlama

Kağıt katlama nasıl yapılır, adım adım gösterdim. Origami sanatının ince ayrıntılarını fotoğraflarla anlattım. Ben de bunu bir Çin ziyaretim sırasında öğredim. Girdiğim bir el işi eşyaları pazarında ders aldım.

Tezgahın sahibi, ülkeme dönünce origami sanatını kendi dilime çevirerek yaymamı tembih etti. Bu güzel sanatın herkes tarafından bilinmesini istiyordu. İşte şimdi ben de o sözümü yerine getirmek için bu yazıyı kaleme aldım. Umarım herkes için faydalı olur...


Önce mukavva kağıdını kare şeklinde kesin. Daha sonra kestiğiniz bu kağıdı üçgen şeklinde katlayın. Aynı şekilde parçaları içe doğru bükün. Büktüğünüz parçanın uçlarını eğin ve dışa doğru çekin. Parçaları çekince, benzer şekilde 38 mukavva kağıdı daha bükün.


Büktüğünüz parçaları bir alanda biriktirin. Parçaların sayıları 38'i buluncaya kadar bükün. Ayrıca öngörülemeyen bazı hatalar için birkaç parça fazladan katlayın. Bu hocamın bir öğretisidir. Hocam der ki: "Hiçbir işi planlamadan yapmayın, çünkü plan yapmak geleceği öngörülür kılar."


38 parçanın tamamını büktükten sonra, bu parçaları tekara katlayın. Önce parçanın kanatlarını dışa doğru eğin. Ardından parçanın kenar kısımlarını tek tek içe doğru bükün. Aynı işlemi 38 parçanın bütününe uygulayın ve bir sonraki adım için kendinizi hazırlayın.


Parçaları tekrar katladıktan sonra, kalp şekline getirin. Kalp şekline gelen bu parçaları, iğne ve kalın iplikle dikin. Dikim işlemine en sol ya da en sağdan başlayın. Parçaları üstten alta doğru dikin ve benzer şekilde diğer bütün parçaları dikin.


Sonra tüm parçaları yanlarındanda dikin. Ardından ipleri birbirine düğüm atın ve sarkan uçlarını makasla kesin. Ondan sonra kağıt katlama sanatını güzel bir ödülle noktalamış olacaksınız. Tüm bu işlemlerin ardından işte karşınıza böyle bir şey çıkacak. Güzel, değil mi?
Blogger tarafından desteklenmektedir.