Header Ads

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Yumurta Boyama Tekniği

Yumurta boyamak için birçok teknik var. Bu tekniklerden en basit ve en kolay olanı baskı ile yapılan boyama yöntemidir. Fakat nasıl yapılır pek bilen yok. Tabii ben hariç. Merak etmeyin bu yöntemi size öğretmek için yazıyorum. Ben de Afrika'lı bir yerliden öğrenmiştim. Orada bu yumurtaları turistlere satıyorlardı. Şansa bakın ki o turistlerden biride bendim. Ben yöntemide aldım ama...


Yumurta boyama işlemine geçmeden önce bize lazım olacak malzemeleri kısaca şöyle sıralayayım...
  • İpek Kravat
  • Beyaz Sirke
  • Makas
  • Yumurta
  • Tencere
  • Tutma Aparatı
  • Plastik Kelepçe
  • Boş Plastik Kap
Elinizde tüm bu malzemeler yoksa üzülmeyin. İpek kravat, sirke ve yumurta dışındaki malzemelerin yerine alternatif bazı şeylerde kullanabilirsiniz. Onlar o kadar mühim değil. Zaten ilerleyen bölümlerde bunu neden söylediğimi kendinizde göreceksiniz. Kalabalık malzeme listesi sizi yanıltmasın...


Şimdi ipek kravatı kesip içine yumurtayı sarıyoruz. Yalnız kravatın kumaş kısmı içe gelecek, ipek kısmı ise kumaşı saracak şekilde olmalı. Hemen ardından kravatı plastik kelepçe yardımı ile kapatıyoruz ki yumurta bir sonraki işlem sırasında içeriden çıkmasın.


Boş bir tencere alıp sardığımız yumurtayı içine koyuyoruz. Tencerenin içine yumurtayı kaynatacak kadar su ekliyoruz ve 1/2 fincan beyaz sirke ekliyoruz. Bu şekilde 20 dakika kadar bekledikten sonra yumurtayı tencereden çıkarıyoruz ve soğuk buz dolu bir kabın içine alıyoruz.


Bu işlem yumurtanın üzerine geçen kumaş boyasının donması için gerekli. En az 5 dakika böyle kalmalı. Daha sonra yumurtayı buz dolu kabın içinden çıkarabilir ve etrafını sardığımız ipek kravatı çıkarabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken fazla acele etmeyin, yumurta zarar görmesin.


Ve ta ta ta tam, yumurtamız hazır! Gördüğünüz gibi ipek kravatın kumaşında hangi renk varsa kaynama işlemi sırasında yumurtanın kabuğuna işlemiş. Artık siz de yöntemi öğrendiğinize göre yumurta boyamaya başlayabilirsiniz. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Blogger tarafından desteklenmektedir.