Header Ads

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

PVC Borudan Asma Saksı Yapma

Bir PVC borudan asma saksı nasıl yapılır size onu göstereceğim. Böylece siz de asma saksı yapabileceksiniz. En güzelide saksınızı istediğiniz yere rahatça taşıyabilecek olmanız. Özellikle bahçeniz varsa orada kullanınmanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok şık duruyor. Boruların farklı renk seçenekleri olmasıda işin bir diğer güzel kısmı. Bu sayede kendinize rengarenk saksılar oluşturabilirsiniz. Ancak önce benim nasıl yapıldığını anlatmam gerekiyor. Hazırsanız ben anlatmaya başlıyorum. Saksımızı 4 adımda bitireceğiz...


İlk önce asma saksıya dönüştüreceğimiz PVC borumuzu ortadan ikiye ayırmamız gerekiyor. Ben bu işlem sırasında bir kesme makinası tercih ettim. Sizin böyle bir imkanınız yoksa el yordamı ile de kesebilirsiniz. Ancak PVC boruların öyle kolay kesilmeyeceğini söylemem gerekiyor. Sizi baya zorlayacak ve uğraştıracaktır.


Kesme işleminin ardından borunun bir yarısını alıp kenarlarına kapak yapıştırıyoruz. Burada yapıştırıcı çok öneli, güçlü bir şey olmalı. Yoksa uzun vadeli bir iş olmaz yaptığınız. Varsa japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz o bu kapakları boruya yapıştırmayı başaracaktır.


Kapakları kestiğimiz boruya monte ettikten sonra su tahliye delikleri açmamız gerekiyor. Siz de biliyorsunuzdur, fazla su bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle bu deliklerin önemi büyük. Ben yine bir makineden faydalandım siz elle de açabilirsiniz. Bir çivi bir de çekip işinizi görecektir.


Tüm bu işlemlerin sonunda saksımız kullanıma hazır hale geliyor. Sadece bir ip takma işlemi kaldı. Onuda kapakların üst kısmını delerek yapabilirsiniz. İpi kapağın içinden sokar ve bir düğüm atarsanız saksiya taktiğiniz ip dişarıdan bakınca görünmez. Yalnız düğümü atarken biraz kalın atın ip delikten çıkmasın. Malum içine toprak konunca saksının ağırlığı artacaktır bu da aşşağa doğru bir baskı yapacak ve ipi gerecektir. Düğüm küçük olursa delikten kolayca fırlayıp çıkabilir. Ben baştan uyarayım yaparken ona göre yapın. Bir sabah kalktığınızda güzelim bitkinizi yerde görmek istemezsiniz değil mi? O zaman bu söylediğime dikkat edin...
Blogger tarafından desteklenmektedir.