Header Ads

Kabak Süslemesi Nasıl Yapılır?

Kabak süslemesi nasıl yapılır, ben size bugün onu öğreteceğim. Yapımı hakkında derin detaylara sahip bilgiler vermeye çalışacağım. Yazının sonunda usta bir kabak süsleme sanatçısı olamazanızda bunun için ilk adımı atmış olacaksınız. Eğer birazda el beceriniz varsa kısa sürede bu işin ustası olur çıkarsınız. Ancak önce anlatacaklarımı dinleyin. Ben de bu konuda usta sayılmam ama yaptığım işler ortada. Hazırsanız ben anlatmaya başlıyorum.


İlk önce süslemek için güzel bir kabak seçiyoruz. Seçtiğimiz kabak sert olmalı aynı zamanda üzerinde ezik ve çizikler bulunmamalı. Bu kabak oyma sanatında önemli bir kuraldır. Eğer kabak hasarlıysa en önemlisi çürükse onu hemen değiştirmelisiniz. Aksi takdirde ilerleyen safhalarda işinizi zorlaştıracak problemler yaratabilir.


Kabağı seçtiğinizi farzederek oyma işlemine geçiyorum. Tabii daha önce deleceğimiz noktaları işaretlemeliyiz. Ben bunun için cetvel ve pergel kullandım. Eğer çiziminiz güzelse siz direkt olarak ellede çizebilirsiniz ancak muhakkak küçük kaymalar olacaktır.


Bu kaymaları oyma işlemi sırasında düzeltebilirsiniz. Burun, gözler ve ağız oyma işleminden sonra benim kabağım bu hale geldi. Fakat hala yapmam gereken birkaç rötüş daha var. Ama önce kabağın dış kabuğundan kurtulmam gerekiyor. Bu kabak süsleme işinin en kolay tarafı...


Tüm bu işlemlerden sonra kabağımız son halini alıyor. Artık tamamen bitmiş bir halde ve sunuma hazır. Satırı son dakika ben ekledim değişik bir hava katacağını düşündüm. Sizinde böyle özgün fikirleriniz varsa siz de muhtlaka uygulayın. Kabak bozulur mu acaba filan diye kendinizi korkutmayın. Her şeyin bir çaresi muhakkak vardır. Önemli olan aklınızdakini uygulama cesaretine sahip olmaktır. Başta söyledim ben bir usta değilim ama yaptığım işler ortada. Siz de kendi gözlerinizle gördünüz işte. Neden bunu siz de yapamayasınız ben size sonuna kadar güveniyorum. Eminim siz de tıpkı benim gibi bu işin hakkını vererek yapabilirsiniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.