Header Ads

Evde Abajur Yapımı

Dün yakın bir arkadaşımdan abajur yapımı hakkında ufak bir ders aldım. Bana evde abajur nasıl yapılır onu gösterdi. Gerçi ben pek beceremedim ama olsun. En azından işin mantık kısmını öğrendim. Abajur yapımı sırasında birkaç fotoğrafta çektim. Ayrıca o anlatırken önemli kısımlarda notta tuttum. Bakın evde bir abajur nasıl yapılıyor...


Önce abajur için 4 adet yuvarlak karton parçası kesiyoruz. Bu parçalar abajurun alt gövdesini oluşturacak. Lamba düzeneğini bu karton parçasının üzerine monte edeceğiz. Elektirik aksam kısmını anlatmıyorum, bilmiyorsanız bu sizin için tehlikeli olabilir. Bilenler zaten ben anlatmadanda yapabilir.


Abajurun alt aksamını halletiğimize göre üst gövdeyi oluşturmaya geçebiliriz artık. Ben bunun için 4 adet mukavva kağıdı kullandım. Tıpkı alt aksam için kestiğim gibi daire şeklinde küreler kestim. Birkaç kat katladım ve çevrelerine makasla gedikler açtım. Bu sayede güzel süsler elde ettim.


Ardından kestiğim tüm mukavva kağıtlarına yapıştırıcı sürerek bir balona yapıştırdım. Bunu abajurumuzun kalıbını çıkarmak için yapıyoruz. Balonu patlattıktan sonra kalıp aynı şekilde yerinde kalacak ve geriye balonun şeklini almış bir mukavva kağıdı kütlesini bırakacak.


Sonra boyama işlemine geçebiliriz. Siyah renk hazırlayacağımız abajur için en iyi tercihlerden biri olacaktır. Ben en azından bu yönde düşünüyorum siz daha farklı bir renkte deneyebilirsiniz. Boyama işleminin ardından abajurun lamba kısmını gövde bölümü ile birleştirin ve abajur hazır.


Gördüğünüz gibi abajurun bitmiş hali işte bu şekilde oluyor. Artık kullanıma hazır. Umarım sizin için faydalı bir paylaşım olmuştur. Yeni bir yazıda tekrar görüşünceye dek hoşçakalın. Konu hakkında takıldığınız bir yer, bir nokta olursada bana yazmaktan çekinmeyin. Tüm sorularınızı tüm samimiyetimle yanıtlamaya gayret gösteririm.
Blogger tarafından desteklenmektedir.