Header Ads

El Yapımı Yay ve Ok

El yapımı bir yay ve ok takımı nasıl yapılır size onu göstereceğim. Ben de bir Afrika ziyaretimde öğrenmiştim. Bir yerli bana bu işin püf noktalarını öğretmişti. Şimdi izin verirseniz ben de size öğretmek istiyorum. Ama daha öncesinde sağlam ve esnek bir ahşap tahta bulun.


Ben bunun için balsa ağacından bir ahşap malzeme kullandım. Eğer siz de bulabilirseniz bu ağacın malzemesini kullanın. Çünkü balsa ağacı hem sert hem esnek hem de sıkıştırılabilirlik bakımından diğer ağaçların çok çok önündendir. Yay yapmak için oldukça uygundur.


Kesim işleminde ben eski bir tasarım kullandım. Çizim yaparken 3 boyutlu bir yazıcıdan faydalandım ve yayımı komşumun atöylesinde kestirdim. Adam gerçekten bu işi ustası. Siz de varsa bu işi bir tanıdığınıza yaptırın yoksa bir hızardan rica edin. Eminim sizi kırmayacaktır.


Şekil verme işleminin ardından yayımız hazır hale geldi. Ancak hale bazı eksiklikleri var. Mesela daha ipi takılmadı ve gerdirilmedi. Fakat onlar o kadar mühim değil, en önemli kısmını başarı ile sonuçlandırdık. Gerisini rahat bir şekilde tamamlayabiliriz.


Şimdi geldik yaya ip takmak bölümüne. Bu kısımda yayımızın altına ve üstüne ufak bir takta parçası yapıştıracağız. Daha sonra etrafını kalın ve sağlam bir iple sarmamız gerekiyor. Çünkü yayı gerdiğimiz zaman ip fırlamamalı olduğu gibi yerinde durmalı. Bunun için fotoğrafta gördüğünüzün aynısını kendi yayınızada uygulayın.


Yaya deneme amaçlı bir ip takalım ve gerdilerim. Bu şekilde 10-15 dakika kadar beklemesi gerekiyor ki, ahşap tahta yay şeklini alsın. Hem de bükülmesini kolaylaştırıyoruz bu sayede. Bekleme süresi dolduktan sonra yayı sökebilirsiniz. Artan malzemeleride sakın atmayın onlardanda ok yapacağız. Bakın burada youtu.be/LI_dTvx2Tq0 ok yapımı hakkında bir video var. Onu seyredin, anlatan işin erbabı bir isim.


Tüm bu işlemlerden sonra artık yay ve ok son aşamaya geliyor. Eee test etmesinide siz yapın bir zahmet. Ben elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım, umarın anlamışsınızdır.
Blogger tarafından desteklenmektedir.