Header Ads

El Yapımı Gece Lambası

Dün el yapımı birkaç gece lambası yaptım. Siz de öğrenin diye şimdi bu gece lambalarının nasıl yapıldığını anlatacağım. Merak etmeyin öyle zor bir iş değil, sadece biraz el becerisi ve az buçukta yetenek gerektiriyor. Bunun yanında gece lambasını yapmak için bazı malzemelere ihtiyacımız olacak. Bu malzemeleri ben etap etap lamba yapımı esnasında size söyleyeceğim. Böylece malzemelerinde nerede ve nasıl bir şekilde kullanılacağını daha iyi kavrayabilirsiniz.


Bakın yukarıda yer alan gece lambalarını ben dün yaptım. Şimdi hazırsanız bunlardan birtanede sizinle yapacağınız. Önce lambanın dış iskeletini hazırlayalım. Ben daha önce kendi atölyemde oluşturduğum malzemeleri kullanacağım. Sizin böyle bir imkanınız yoksa bir hızara yaptırabilirsiniz.


Ardından lambanın iskeletini boyuyoruz. Burada tamamen özgürsünüz. Kendi sevdiğiniz ve beğendiğiniz renkleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Boyama işlemi bittikten ve iskeletin üzerindeki boya kuruduktan sonra parçaları tek tek birleştirebiliriz. Bu kısımları fazla detaya girmeden geçiyorum.


İskeleti oluşturduktan sonra lamba soketini ve elektirik aksamını bağlıyoruz ve ardından iskelete montajlıyoruz. Montaj işleminin sonrasında gece lambasının kenarlıklarını takıyoruz. Ben bunun için Japon alfabesinden oluşan bir kağıt kullandım. Burada tercihi yine size bırakıyorum. Siz ışık geçiren bez ya da benzeri bir şey kullanabilirsiniz.


Bezi iskelete tutturmak için en iyi yol bir yapıştırıcı kullanmaktır. Japon yapıştırıcısı ya da benzeri bir yapıştırıcı işinizi görecektir. Bez kuruduktan sonra gövdeyi alt bölümün üstüne oturtturabilirsiniz. Muhtemelen bir yanlışlık yapmadıysanız gece lambasının tamamlanmış olması gerekiyor. Fişi prize takıp deneyebilirsiniz.


Benim gece lambası yapımı hakkında anlatacaklarım bu kadar. Umarın sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Eğer takıldığınız bir yer olursa bana yazmaktan ve yardım istemekten çekinmeyin. Emin olun tüm samimiyetimle sorularınızı yanıtlamaya ve size yardım etmeye hazırım. Görüşürüz...
Blogger tarafından desteklenmektedir.