Header Ads

Baskılı Yastık Kılıfı

Önceki gün bir arkadaşım çamaşır suyu kullanarak oluşturduğu bir yastık kılıfını gösterdi bana. Yaptığı işi çok beğenince hadi benim için şu işi anlat dedim ve bana bu baskılı yastık kılıfını nasıl yaptığını anlattı. O anlatırken bende bir yandan not aldım ve yapım anının fotoğraflarını çektim. İşte olayın uygulamalı anlatımı...


Önce sizin için malzemeleri şöyle bir sıralayayım. Baskılı yastık kılıfı yapımında bize lazım olacak malzemeler şu şekilde: Eski bir yastık kılıfı, iki farklı kumaş boyası, baskı için kullanılacak bir kalıp, bir rulo ve bir de normal boya fırçası. Ha bir de çamaşır suyu var!


Şimdi işleme geçebiliriz. Yere serdiğimiz yastık kılıfının ortasına rulo fırça yardımı ile çamaşır suyu sürüyoruz. Bu işlemi gri yastık kılıfında beyaz bir alan oluşturmak için yaptık. Birazdan çamaşır suyunu sürdüğümüz alan beyazlayacak ve bize baskı için renksiz bir alan yaratacak.


Ardından yastık kılıfını çamaşır makinesine atıyoruz. 10-15 dakika boyunca yıkanması gerekiyor ki çamaşır suyundan tamamen arınsın ve kalıcı bir görünüme kavuşsun. Aksi takdirde baskı yaparken işimiz mahvolur ve istediğimiz sonucu alamayız. Bu nedenle yıkanması şart.


Yıkama işleminin arkasından mavi ve turuncu boyadan bir karışım yaparak çamaşır suyu ile beyazlattığımız bölgeyi boydan boya boyuyoruz. Sonra bir bez yardımı ile boyadığımız yerleri ıslak bezle siliyoruz. Arkasından baskımızı bu bölgenin üzerine bırakıyoruz. Baskımızın bu şekilde kılıfın üzerinde en az 15-20 dakika kadar kalmalı. Yoksa baskıdaki tüm detaylar çıkmayabilir.


Baskının kuruma süresi dolduktan sonra kılıftan ayırabilirsiniz. Ancak son bir işlemimiz daha var. Kılıfı tekrar 10-15 dakikalık bir yıkama programına almanız gerekiyor. Yıkama işleminden sonra işimiz bitecek. Yastık kılıfı kullanıma hazır bir hale gelmiş olacak...
Blogger tarafından desteklenmektedir.