Header Ads

PC İçin Mükemmel Hayatta Kalma Oyunları

Balıkçı Düğümü Nasıl Atılır?

Balıkçı düğümü nasıl atılır merak ediyor musunuz? O halde tam yerine geldiniz. Hem sorunun cevabını hem de balıkçılıkla ilgili bütün düğümleri tek bir seferde öğreneceksiniz. Mesela makaraya misina nasıl dolanır, iki misina birbirine nasıl bağlanır, kasa bağı nasıl atılır gibi farklı konularada değineceğiz. Çok fazla merak edilen rapala düğümü hakında da bir paylaşımımız olacak. Ama öncesinde işe balıkçı düğümü nasıl atılır onunla başlayalım. Bakın sizin için paylaştığım şu videoyu seyredin...Gördüğünüz gibi balıkçı düğümü bu şekilde atılıyor. Düğümün nasıl atıldığını öğrendiğinize göre diğer konularımıza geçebiliriz. Ben önceliği rapala düğümüne veriyorum. Bu düğüm kanca düğümünden sonra en çok merak edilen balıkçılık konularından birisi...


Rapala Düğümü

Rapala düğümü kanca düğümüne göre daha zor kaçan bir düğüm. Ama yaklaşık 10 hamlede bu düğümü atmak mümkün. Yine bunun için bir video paylaşıyorum. Videoda kullanılan ip sizin düğümün nasıl atıldığını daha net bir şekilde görebilmeniz için minina yerine tercih edilmiştir.

Video: http://youtu.be/UUXPxlPeUlM


Halkalı İğne Düğümü

Halkalı iğne düğümü en basit balıkçılık düğümlerinden biridir. Halkanın içinden geçirilen misina, kendi etrafında birkaç tur döndürüldükten sonra oluşan çemberden içeri çekilir ve böylelikle düğüm meydana gelir. Benzerlik bakımından kanca düğümü ile hemen hemen aynıdır.

Video: http://goo.gl/Sd99ii


Fırdöndü Düğümü

Fırdöndü düğümü, halkalı iğne düğümü ile aynıdır. Aslında düğümlerin aynı olmasının sebebi balıkçıların halkalı balıkçılık malzemelerine tek bir düğüm kullanmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenlede kullanılan düğümler birbirine benzerlik gösterebilmektedir.

Video: http://tinyurl.com/firdondu-dugumu


Öksüz Bağı

Az bilinen zor bir düğümdür. Açık denizde, tekneden yapılan balık avlarında kullanılır. Amacı kösteğin bedene takılmasını engellemektir. Bu sayede dolaşma olmadan rahat bir balıkçılık yapılması amaçlanır.

Video: http://dai.ly/xdyemc


Sürgülü Düğüm

Sürgülü düğüm kullanım alanı geniş bir bağlama yöntemidir. Bu tekniği fırdöndü bağlamadan tutunda halkalı iğne bağlamaya kadar birçok yerde kullanabilirsiniz. Hiç bir şekilde kopma ve çözülme yapmaz.

Video: http://bit.ly/1fuTRW1

Benim balıkçı düğümleri hakkında anlatacaklarım bu kadar. Eğer sizin eksik gördüğünüz ve eklemek istediğiniz bir şey varsa bize yazın. Ben sizin yerinize yazıyı güncellerim. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. Başka bir yazıda görüşünceye dek şimdilik hoşçakalın...
Blogger tarafından desteklenmektedir.