Header Ads

Balık Tuzakları

Balık yakalamak için illede olta kullanmak zorunda değilsiniz. Pek tabii bu iş için bazı tuzaklarda var. Ben bunlardan bir kısmını sizler için derledim. Nasıl yapılır sorusunun cevabınıda bir bakıma kendimce vermiş oldum. Bakın seçtiğim videoları seyredin...


Otamatik Tuzak

Genellikle göl ve nehir bölgelerindeki ağaçlık bölgelerde kullanılıyor. Yere doğru sarkıtılan bir ağaç dalı kamış görevi görüyor ve yine yerde duran bir dal parçasına bağlanıyor. Daha sonra dal parçasının üzerine biraz yem yerleştirilip beklemeye geçiliyor. Balık yeme değdiği anda tuzak tetikleniyor ve balık otomatik olarak yakalanmış oluyor.

Not: Tuzağı siz videodaki gibi karaya değil suyun içine kurun. Videoda karaya kurulmasının sebebi çalışma şeklini ve yapılışını göstermek...

Video: youtu.be/StT-XF5wV3A


Balık Kafesi

Ağırlıkla deniz, göl ve nehir gibi yerlede kullanılıyor. Yapımı biraz maharet gerektiriyor ancak malzemeleri doğadan temin etmek münkün. Çalışma şekli tek yönlü bir şeridi andırıyor. Biz nasıl tek yönlü bir şeride girince arabayı geri çevirip dönemiyorsak burada da o mantık var. Balık tuzağa girince tekrar çıkamıyor ve yakalanıyor.

Video: goo.gl/l1blr9


Akıntı Hunisi

Ekseriyetle nehir yataklarında kullanılan bir tuzaktır. Akıntısı güçlü olan bölgelere bırakılır ve beklenir. Buradaki amaç akıntıya karşı direnç gösteremeyen balıkları yakalamaktır. Hüni şeklindeki gövdesi bu yüzden özel olarak tasarlanmıştır ve çok işe yarayan bir tuzaktır.

Video: tinyurl.com/klxgdl9


Su Çukuru

Bu tuzak yapı itibarı ile her yere kurulabilir. Tamamen bölgenin o anki şartlarına göre açılan bir çukurdan ibarettir. İçine biraz yem atılarak beklenir ve balığın çukura girmesi amaçlanır. Çukura giren balık geri dönemeyeceği için çukurun içinde kısılır kalır.

Video: bit.ly/1gMayfY


Şişe Tuzağı

Şişe tuzağıda yapı itibarı ile her bölgede kullanılabilecek bir tuzaktır. Mantık olarak biraz balık kafesi tuzağına benzer. Hatta o şekilde de çalşır. İyi yanı kurulumu daha basit ve kolaydır. İki-üç hamlede rahatlıkla tuzak hazır hale getirilebilir ve balık avlanmaya başlanabilir.

Video: youtube.com/watch?v=ydPuCjKQ_qk

Benim balık tuzakları hakkında anlatacaklarım bu kadar. Aslında daha bahsedilebilecek çok tuzak var ancak hepsini yazmaya vaktim yetmez. Bu yüzden şimdilik bu kadarını paylaşabiliyorum. Eğer konu tutar ve yoğun bir talep olursa bir ikincisini daha yazabilirim. Görüşmek üzere...
Blogger tarafından desteklenmektedir.