Header Ads

Avize Nasıl Yapılır?

Dün aklıma ilginç bir fikir geldi. Kollarımı sıvadım ve çay setinden bir avize yaptım. Nasıl yapılır bunu sizede anlatacağım ama daha öncesinde görmenizi istediğim bir şey var. Önce şurada (youtube.com/ZhKwQsThV0) yer alan videoyu seyredin. Çünkü avize yapımında bize lazım olacak önemli bilgiler içeriyor. Bir avize nasıl takılır, nasıl bağlanır ve monte edilir gibi... Ben size sadece avizenin yapımını anlatacağım için yaptıktan sonra zorlanmanızı istemem. Bakın kullanacağım malzemelerin bir kısmı aşşağıda yer alıyor.


Sizinde gördüğünüz gibi avizemizi işte bu çay setinden oluşturacağız. Eğer üzerinizdeki şaşkınlığı attıysanız ben anlatmaya devam ediyorum. Önce ilk işimiz çay setinde bulunan her bir parçanın altını lamba soketi takılacak şekilede delmek. Ben bu iş için bir cam kesme aleti kullandım. Birazdan bir alt satıra inince onu sizde göreceksiniz.


Kesme işlemi sırasında koruyucu gözlük, bir maske ve eldiven taktım. Cam tozu insan sağlığı için son derece zararlı bir maddedir. Buz yüzden son derece dikkatli ve özenli davranmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tüm çay setini bir lamba soketi genişliğinde deldikten sonra ışık yuvalarını monte etme işlemine geçiyorum.


Lamba yuvalarını özenle açtığım deliklere yerleştirdikten sonra kenarlarına daha sağlam durmaları için biraz yapıştırıcı sürüyorum. Ne olur ne olmaz ileride kafamıza filan düşer belli mi olur. Bu yüzden ben önlemimi en başından alıyorum. Arkasından son kısım için çay setinin tepsisini düzleştirip kabloları geçirecek şekilde yuvalar oluşturuyorum.


Delme işlemi sırasında matkap kullanabilirsiniz. Ancak matkapla direk tepsiyi delmeye kalkarsanız muhtemelen kayacaktır. Bunun için bir çekiç ve çivi kullanabilirsiniz. Önce tepsinin üzerinde çekiç ve çivi ile ufak bir delik açarsınız daha sonra matkabı devreye sokradak tepsi üzerindeki deliği kabloların sığacağı şekilde genişletebilirsiniz.


Tüm işlemler bittikten ve lambalar takıldıktan sonra işte avize bu şekilde görünecek. İlla bu şekilde de kullanmak zorunda değilsiniz, çaydanlık yerine herhangi hoşunuza giden benzeri bir şeyde kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne kadar yaratıcı olduğunuzla bağlı bir şey. Kolay gelsin...
Blogger tarafından desteklenmektedir.