Header Ads

Doğada Ateş Yakma Teknikleri

Vahşi doğada çakmak ya da kibrit olmadan çevrede bulunan araç gereçlerle ateş yakabilirsiniz. Nasıl mı, sizin için hazırladığım doğada ateş yakma teknikleri listesine şöyle bir göz atın.


Buzla Ateş Yakma

Kulağa inanılmaz gelebilir ancak bu mümkün. Tıpkı 24 yaşındaki Mark Twain'ın yaptığı gibi. İşin mantığı buzu bir mercek şekline getirmekte yatıyor. Bu biçime sokulan buz aynı bir mercek gibi güneşi tek bir noktaya odaklıyor ve aşırı ısınan otlar alev alıyor.

Video: youtu.be/4BgMK5VioHo


Pet Şişe ve Su

Şişe ile ateş yakmada da durum Mark Twain'ın yaptığından farklı değil. Aynı şekilde güneş ışınlarını belli bir alana odaklamak gerekiyor. Bunun için bu yöntemde su kullanılıyor. Çünkü su hem bir yansıtıcı görevi görüyor hem de güneş ışınlarını odaklamak için kullanılıyor.

Video: goo.gl/23s8ep


Pil ve Bulaşık Teli

Pil ve bulaşık teli ile yapılan bu yöntemde ise ateş daha farklı bir şekilde elde ediliyor. Bulaşık teli burada hem pili ateşleyici hem de ateş yakılması için hammadde görevi görüyor. Pilin başını tele değdirdikleri anda ateş kendini kıvılcım halinde göstermeye başlıyor.

Video: tinyurl.com/ates-yakma


Odun İp ve Yay

Odun, ip ve yay kullanılan bu tektinkte ateş sürtünme yolu ile oluşturuluyor. Odunu, bir başka oduna sürterek tutuşması sağlandıktan sonra etrafına konulan ufak çalı benzeri cisimler tutuşturuluyor ve ateş bu şekilde büyütülüyor.

Video: bit.ly/186fJ0X


Teneke Kutu ve Güneş

Bu yöntemde yukarıda anlattığım güneş yansıtma tenikleri ile aynı mantık üzerine kurulu. Kutunun arka oval kısmı iyice temizlendikten sonra iyi bir yansıtıcı haline dönüşüyor ve güneş ışınlarını bir noktaya yönlendirerek ateş oluşturuyor. Onunda videosu var. Bakın...

Video: youtube.com/watch?v=ywLQVOYwUF8

Benim doğada ateş yakma teknikleri hakkında anlatacaklarım bu kadar. Eğer sizin bu konuda söyleyecek bir şeyleriniz varsa lütfen bize yazın.
Blogger tarafından desteklenmektedir.